Emzirme Politakamız
30 Ekim 2023

1)Anne sütü ve emzirmeyi destekleyen 12 ilkeden oluşan yazılı bir politikamız bulunmaktadır.

2)Bu emzirme politikası 32. Haftadan itibaren tüm personelimize gerekli becerileri kazandırmak üzere düzenli aralıklarla eğitim verilir.

3)Tüm gebelere doğum öncesinde emzirmenin anneye ve bebeğe yararları anne sütünün önemi emzirme teknikleri hakkında bilgi ve bu konuları içeren broşür verilir.

4)Doğumu izleyen yarım/bir saat içinde emzirmeye başlamaları ve tensel temas kurmaları için annelere yardımcı olunur.

5)Annelere doğru emzirme tekniği ve pozisyonları gösterilir bebeklerinden ayrı kalması gereken durumlarda sütün salgılanmasının devamı ve saklama koşulları hakkında bilgi verilir.

6)Tıbben gerekli görülmedikçe yenidoğana anne sütü dışında başka bir yiyecek,içecek          (su dahil) verilmez.

7)Bebek ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmesi süt yapımının artması ve bebeğin her isteyişinde emzirilebilmesi için 24 saat anne ile bebeğin aynı odada kalması sağlanır.

8)Yenidoğana ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi 6 aydan sonra uygun ek gıdalarla emzirmenin en az 2 yaş ve ötesi sürdürülmesi önerilir.

9)Bebeğin istediği kadar ve istediği sıklıkta emzirilmesi önerilir ve yardımcı olunur.

10)Doğal emmeyi engelleyici ürün ya da tamamlayıcı beslenme ürünü kullanılmaz.Bu ürünleri özendirecek resim afiş poster vb. bulundurulmaz.

11)Hastanemizde annelerin bebekleri için kullanabileceği bebek bakım odaları mevcuttur.

12)Hastanemizden taburcu olduktan sonra da anneler emzirme konusunda karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri,bebekleri ve kendilerinin kontrollerinin takibi için çocuk ve kadın doğum polikliniklerine istediklerinde müracaat edebilir.