Bebek Dostu Hastane Faaliyetleri
30 Ekim 2023

1- Sağlık Bakanlığı, WHO(Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF(Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu) iş birliğinde temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklendirilmesi olan ANNE SÜTÜ EMZİRMENİN DESTEKLENMESİ EĞİTİMİ düzenli aralıklar ile Hastanemiz tüm sağlık çalışanlarına verilmektedir.

 2-Yılda 2 kez 20 saat süreli tüm hastane çalışanlarına sertifikalı eğitim verilmektedir. Bu eğitimler 17 saat teorik, 3 saat uygulamalı olup, Türkiye’de Emzirmenin Durumu, Anne sütünün önemi, Emzirme fizyolojisi, Emzirme ile ilgili sorunlar, Bebek Dostu Hastane Uygulamaları, İletişim ve Danışmanlık gibi anne sütü emzirmelerinin doğru uygulamaları ile ilgili konularda 20 ayrı oturum şeklinde gerçekleştirilmektedir.

 3-Gebe Okulu, Emzirme Destek Birimi, Kadın Doğum Servisi ve NST Odasında takip edilen hastalara gebelik ve doğum süreci, anne sütü, emzirme ve bebek bakım eğitimleri verilmektedir.

 4- Hastanemizde doğum yapan annelerin bebekleri ile doğar doğuma en kısa sürede ten tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlanılması, temasın sürmesi için annelere destek olunur.

 5- Anne ve bebek Kadın Doğum Servisine geldikten sonra Yenidoğan Anne Yanı Birimi hemşire-ebeleri tarafından anneye anne sütü, emzirme, süt sağma ve saklama koşulları, yenidoğan bebek bakımı gibi eğitimler ilk 6 saat içinde verilip, yatışı boyunca emzirme ile ilgili destek ve takipler sağlanmaktadır. Bebeğin günlük fizik muayenesi ilgili hekim ve hemşire eşliğinde yapılıp, yenidoğan tetkik ve takipleri yapılır. Yenidoğan taramaları (İşitme Tarama Testi-Topuk Kanı ve SMA Taramaları gibi) yapılmaktadır.

 6- Doğum yapmış tüm annelere anne sütünün sağılması saklanması ve bilgilendirme formu dağıtılmaktadır.

 7- Doğum yapmış tüm annelere anne sütü ile beslenmenin yararları ve emzirme ile ilgili broşürler dağıtılmaktadır.

 8- Hastanemizden taburcu olan annelere emzirme ile ilgili bir sorunları olduğunda bebeklerini emzirmeye devam edebilmeleri ve karşılaşılabilecek sorunlarını çözebilmeleri için; Aile Hekimlerine, Bağlı bulundukları Aile Sağlığı Merkezine Hastanemizin Gebe Okulu ve Emzirme Destek Birimine (Mesai saatleri içinde 08-16 saatleri arasında). Hastanemiz Web sitesinde uzaktan gebe okulları eğitimlerine yönlendirilmektedir. Hastane Tel: (0356) 275 15 50 Dahili: 11-25

 10- “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı” kapsamında her yıl 1-7 Ekim Emzirme Haftasında farkındalık adına etkinlikler düzenlenmektedir.